پروژه ها

مجموعه دانش آرتان سهند، پروژه های موازی متعددی را با محوریت دانش و آموزش را به پیش می برد.

پروژه های اصلی

چند پروژه محدود با محوریت توسعه آموزش عمومی، پروژه های اصلی مجموعه سهندار را تشکیل می دهند. سایر پروژه های تعریف شده در مجموعه، پروژه های فرعی بوده و در حقیقت ظرفیت های بلااستفاده پروژه های اصلی را در قالب تعدادی پروژه فرعی، کانالیزه کرده و به بهره برداری می رسانند.

 

فرادرس – متلب سایت

فرادرس (با نام قبلی متلب سایت)، محور فعالیت شرکت دانش آرتان سهند را تشکیل می دهد؛ به گونه ای که حتی می توان این شرکت و پروژه علمی آموزشی “فرادرس” را معادل هم دانست.

  • اهداف

ما اعتقاد داریم که دانش ماندگار ترین ابزار تغییر است. ما با تمرکز بر گسترش سطوح آموزش دانشگاهی، می خواهیم نقش خود را در مسیر تغییر بازی کنیم. متلب سایت (فرادرس) همان دانش دانشگاهی در دسترس همگان است و هدف ما رسیدن به روزی است که دانش دانشگاهی بدون واسطه، در دسترس همگان باشد. در این راستا، با تشکیل یک تیم موفق اجرایی و علمی و با اعتقاد به اینکه دانشگاههای آینده را نه آجرها و ساختمانها و نرده ها و گیت ها، که انسان ها و بزرگی آرمانهایشان می سازند؛ حرکت در این مسیر را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده ایم. ما خود را آغاز پایان آموزش سنتی در ایران و اولین قدم های شروع تعریف آینده از آموزش دانشگاهی می دانیم و این را نه تنها ما که تمام حدود ۱۰ هزار دانشجوی دانشگاه آنلاین آموزش هوش مصنوعی ما باورمند هستند.

  • امروز

بیش از ۳۰۰ ساعت آموزش صرفاً در زمینه پیشرفته ترین مباحث حوزه هوش مصنوعی (تا پاییز ۱۳۹۲) که با اقبال نزدیک به ۱۰ هزار نفر از دانشجویان و اساتید داخل و خارج کشور مواجه شده است؛ ماحصل تلاش پروژه فرادرس بوده است. امروزه ما این افتخار را داشته ایم که در کنار جلب اعتماد دانشگاه های معتبر کشور، تکیه گاه آموزشی دانشجویانی بوده ایم که به آموزش با کیفیت دانشگاهی دسترسی نداشتند. ما بیشتر از اینکه به پوشش آموزشی دانشجویان خارج کشور و دانشگاههای تهران ببالیم؛ به این مفتخریم که بالاترین سطح از آموزش دانشگاهی را بر روی میز مطالعه دانشجویان دوردست ترین نقاط ایران قرار داده ایم.

  • فردا

آینده این پروژه، همین امروز در حال اتفاق افتادن است. فرادرس به زودی پوست اندازی بزرگی را در قالب یک پروژه جامع آموزش دانشگاهی، تجربه خواهد کرد که همزمان خواهد بود با گسترش این پروژه به خارج از حوزه هوش مصنوعی و افزودن رشته های دانشگاهی دیگر. به زودی اطلاع رسانی ها در این مورد انجام خواهد گرفت. فرادرس نسخه آینده دانشگاهها در ایران را تعریف خواهد کرد.


 

کدسرا

کدسرا (CodeSara) به عنوان نخستین موتور جستجوی هوشمند سورس کد و برنامه های آماده در ایران، کار خود را آغاز کرده است.

دیتابیس رو به گسترش کدسرا، حاوی هزاران سورس کد است، که همگی به صورت کاملا رایگان در اختیار علاقه مندان قرار گرفته اند. این موتور جستجو باعث تسهیل کار بسیاری از دانشجویان و علم آموزان شده است و در حال حاضر کار خود را با سورس کدهای متلب آغاز نموده است اما به زودی تصمیم خود برای انتشار سورس کد به زبان های برنامه نویسی دیگر و حوزه های مختلف را عملی خواهد نمود. همچنین در آینده امکان انتشار مراجعی که در آن کدنویسی آموزش داده شده است نیز فراهم خواهد آمد.

در پیاده سازی این وبسایت، که هنوز هم در حال بهینه سازی و تکمیل شدن است، از الگوریتم های هوشمند کاوش متن و جستجو استفاده شده است، و از مزایای هوش مصنوعی و منطق فازی بهره گرفته شده است، تا نتایج مورد نظر کاربران، به بهترین شکل ممکن ارائه شوند.


 

بِهدرس

بِهدرس در حقیقت همان فرادرس است، اما با تمرکز بر آموزش دبیرستان و سطوح اول دانشگاهی. هدف این دو پروژه یکسان بوده و هر دو بر روی گسترش دایره آموزش تمرکز دارند و این دو پروژه، صرفاً در محصول نهایی و سطح آموزش ارائه شده متفاوت هستند. بهدرس تلاش می کند، بهترین کیفیت آموزشی را برای دانش آموزان دبیرستانی و سال اول دانشگاه فراهم کند. موضوعات طرح شده در بهدرس، حالت تخصصی کمتری داشته و برای عموم، مناسب تر خواهد بود. همانگونه که فرادرس، می خواهد آموزش دانشگاهی (با تاکید ویژه، بر تحصیلات تکمیلی) را توسعه دهد؛ بهدرس بر توسعه آموزش عمومی و همگانی تاکید دارد.


 

سهند آرت

پروژه «سهند آرت» با دو هدف اصلی فعالیت خود را آغاز کرده است: نخست، راه اندازی وب سایت خبری، تحلیلی و آموزشی «سهند آرت» با تمرکز بر روی شاخه‌های مختلف هنر، و دوم تولید محتوای آموزشی در زمینه هنر. در ادامه، محورهای مهم فعالیت در هر یک از این موارد، توضیح داده شده است.

وب سایت سهند آرت: فعلا این وب سایت در دو شاخه هنرهای تجسمی و سینما با هدف پوشش خبرهای قابل اعتنا و مهم خبری، معرفی هنرمندان معاصر تجسمی، معرفی سینماگران و فیلم های تاثیرگذار تاریخ سینما و معاصر، گفتگو با هنرمندان جوان و با استعداد در زمینه هنرهای تجسمی و سینما​،​ فعالیت خود را آغاز کرده است و ​در حال فراهم سازی ​​پیش زمینه های اجرایی ​ارائه آموزش‌های هنری تولید شده توسط تیم مدرسین «سهند آرت»​​ می باشد.

آموزش های آنلاین هنری: پروژه سهند آرت با شعار «آموزش هنر برای همه»، سعی در تولید و ارائه محتوای آموزشی در رشته های مختلف هنری دارد و این امکان را به وجود خواهد آورد که دسترسی به این آموزش ها با هزینه اندک در هر زمان و مکان میسر گردد. این آموزش ها با رویکردی نوین به صورت ویدیوهای دیجیتال، و با همکاری اساتید مجرب و کارشناسان هنری تولید و در اختیار مخاطبان قرار خواهند گرفت.


 

اُکسالیدا

اکسالیدا بخش آموزش های غیر آنلاین فرادرس است. این پروژه در مرز میان پروژه های اصلی و فرعی قرار دارد. هدف اصلی این پروژه، تامین محتوایی پروژه فرادرس می باشد. اکسالیدا این امکان را فراهم می کند که آموزش های آنلاین فرادرس برای مدت مناسب به صورت غیرآنلاین ارائه شوند و دروس پس از رسیدن به پختگی لازم و کسب استانداردهای فنی و محتوایی مناسب برای ارائه آنلاین؛ وارد فرایند طولانی فرادرس‌سازی شوند. از سوی دیگر، اکسالیدا این امکان را فراهم می سازد که پروژه مدرن آموزش دانشگاهی فرادرس با فضای آموزش سنتی ایران اتصال لازم را برقرار سازد و از ظرفیت های این فضا، برای پیشبرد آموزش آنلاین در ایران استفاده کند. در اسکالیدا، ناب ترین آموزش های دانشگاهی، در قالب دوره های آموزشی کوتاه مدت و میان مدت، به مخاطبین دانشگاهی ارائه می شوند.


 

پروژه های جانبی

در کنار پروژه های اصلی، ظرفیت هایی که در مجموعه ایجاد می شوند؛ مورد بهره برداری ثانویه قرار گرفته و در قالب پروژه های جانبی ارائه می شوند. در برخی موارد نیز، پروژه های جانبی، ایستگاههای عمده مسیر پیاده سازی پروژه های اصلی می باشند. به هر صورت، پروژه های جانبی، در عین اهمیت در مسیر حرکت به سمت هدف مجموعه سهندار، تمرکز اصلی آن را تشکیل نمی دهند و صرفاً بخشی از اکوسیستم اجرایی آن را تکمیل می کنند. این پروژه ها، هدف نهایی مجموعه نیستند؛ اما در مسیر حرکت طولانی آن، ایستگاه های مهم و تاثیر گذاری به شمار می روند. از این جهت ممکن است که ارتباط مستقیم برخی از آنها به مبحث توسعه آموزش دانشگاهی، در نگاه اول، نمایان نباشد. اما برای تک تک آنها، دلیل اجرا داریم. اینها، بخشی از یک زنجیر طولانی برای داشتن کاملترین و مستقل ترین اکوسیستم آموزشی هستند.

روشدان

ما دانش را محدود به آنچه به صورت کتاب و دانش مکتوب مورد تدریس آکادمیک قرار می گیرد، نمی دانیم. روش دان نمود این نگاه ما به دانش است. ما در کنار دانش آکادمیک، ذره ذره دانش و تجربه انسانی را شایسته توجه، مکتوب سازی و انتقال می دانیم و با پروژه روش دان تلاش می کنیم با اتصال تکه های دانش تجربی، تصویر پرقوامی از دانسته ها را به نمایش بکشیم. به بیان دیگر، هدف از این پروژه، ایجاد یک دانش نامه مکتوب، مصور و چندرسانه ای جامع از روش ها و دستورالعمل ها است. “روش دان” محل روشها بوده و با آن شما روشها را می دانید.


 

 

کلاس یاب

پروژه کلاس یاب به عنوان سیستم جامع اشتراک کلاس می باشد که در نسخه بتا و آزمایشی خود شروع به کار کرده است. این پروژه ظرفیت های بلااستفاده محیط های آموزشی را فرآوری کرده به صورت واحدهای زمانی از محیط فیزیکی آموزش، در اختیار مدرسین قرار می دهد. کلاسیاب این امکان را به سادگی فراهم می سازد که با کمترین هزینه، کلاسهای آموزشی نه با هزینه مجزا که صرفاً با استفاده از ظرفیت در حال اتلاف محیط های آموزشی دیگر، برگزار شود. با کلاسیاب، مدرسین مستقل، می توانند به راحتی بهترین کلاسهای آموزشی را با بهترین و جدیدترین ابزارهای آموزشی برگزار کنند. کلاسهای کلاسیاب، مجهز به کامپیوتر، اینترنت، قلم نوری و ابزارهای ضبط آموزشی هستند و فرصتی بی نظیر برای مدرسین فراهم می کنند.


 

درس یاب

درس یاب ارائه دهنده مجموعه خدمات آموزشی تخصصی و عمومی، در مقاطع تحصیلی و رشته های تحصیلی مختلف است. متقاضیان دریافت آموزش های اختصاصی می توانند با استفاده از این خدمات، تمامی آموزشی های مورد نیاز خود را در قالب بسته های خدماتی واحد دریافت نمایند. از طرفی، مدرسین و دانش آموختگان رشته های مختلف، که از مهارت های تدریس برخوردار هستند، از طریق این سرویس، می توانند به عنوان مدرس وارد فعالیت حرفه ای شوند.


 

وب دیدار

وب دیدار، سرویس ارائه همایش‌های آنلاین می‌باشد. دسترسی به سرویس‌های با کیفیت و حاوی امکانات لازم برای برگزاری همایش‌های علمی و جلسات آنلاین که سازگار با سرعت اینترنت در ایران باشد، هم از بعد فنی و هم از لحاظ هزینه، همیشه مشکل بوده است. وب دیدار دقیقاً هدف خود را حل این مشکل قرار داده است. یعنی ارائه سرویس‌های همایش آنلاین با کیفیت بالا و در عین حال با هزینه پایین.


 

آکادهوم

آکادهوم مشکل ایجاد وبسایت برای جامعه دانشگاهی را از میان برداشته است. آکادهوم، بدون درگیر کردن دانشجویان، پژوهشگران و اساتید با پیچیدگی های فنی ایجاد یک وبسایت؛ از روی اطلاعات رزومه و سایر داده های آکادمیک، ساده ترین و زیباترین وبسایت شخصی را برای جامعه دانشگاهی ایجاد می کند.